En fantastiskt familjefotografering i September
I september var Sofie, Robin och deras lille Malte hos mig för en familjefotografering. Jag hade fotograferat Sofie när hon var gravid, och nu var det dags att föreviga hela familjen tillsammans. Vi valde samma plats som vi var på under gravidfotograferingen, vilket blev ett fint sätt att knyta ihop bilderna.
 
 
Så jobbar jag med barn: lek, picknick och dans
Mina fotograferingar med barn styrs väldigt mycket av barnen själva. Hos mig finns inget tvång, utan mycket lek och bus i stället. Vi började lugnt med några bilder på Sofie och Malte och lite familjebilder, så att Malte fick värma upp i sin egen takt.
Två saker har jag alltid gärna med: en virkad filt och musik. Sofie och Robin hade tagit med lite fika, och efter att Malte fått i sig lite socker blev det dansparty, något han uppskattade enormt. Det är ofta då de allra finaste, mest äkta bilderna kommer, när barnet glömmer kameran och bara har roligt. Vill du läsa mer inför er egen fotografering kan du kika på mina tips inför familjefotograferingen.
Höstens gyllene ljus
Det bästa med att fotografera på hösten är att solen går ner mycket tidigare. Det gör att man kan ha med pigga, utvilade barn samtidigt som man fångar det gyllene kvällsljuset, som är alldeles magiskt så här års. Vi passade på att busa och ta fler bilder på hela familjen i ljuset.
 
 
En mysig mommy and me-stund
När Malte började bli trött passade vi på att ta några mysiga bilder på honom och Sofie tillsammans innan vi avrundade. Vill du fånga just bandet mellan dig och ditt barn kan du läsa mer om min moderskapsfotografering.
 
 
 
Aaaamen lägg av!!!!!!! jag är så OTROLIGT glad att vi gjorde detta! Du är SÅ grym!!!
 
Vill ni boka en familjefotografering?
Vill ni ha en avslappnad och lekfull familjefotografering där barnen får vara precis som de är? Boka er familjefotografering här, så planerar vi en fin stund tillsammans.